وکیل پایه یک دادگستری یحیی رحمتی

ضمن عرض سلام و خسته نباشید.آقای وکیل ممنون می شوم اگر سوالم را جواب دهید. در مواردی که قرارداد مشارکت مدنی بین سازنده و مالک ملک باطل می‌شود؛ اما سازنده با هزینه خود اقدام به احداث و تکمیل بنا و فروش به اشخاص ثالث می‌نماید، اعیانی احداثی متعلق به چه کسی است؟ آیا مالک به واسطه مالکیت بر عرصه، مالک اعیانی است و یا آن‌که اعیانی متعلق به سازنده است؟ آیا مالک عرصه می‌تواند اجرت‌المثل اعیانی را از متصرفین مطالبه کند؟

یونس 1 سال پیش
0 پاسخ مشاهده

سلام: آقای وکیل سوالی دارم با عنایت به ماده 23 قانون صدور چک (اصلاحی سال 1397)که مقرر می دارد «دارنده چک میتواند با ارائه گواهینامه عدم پرداخت از دادگاه صالح صدور اجراییه نسبت به کسری مبلغ چک و حق الوکاله وکیل طبق تعرفه قانونی را درخواست نماید...»، آیا صدور اجراییه نسبت به خسارت تأخیر تأدیه چک بدون حکم دادگاه امکانپذیر است؟

اسماعیل 1 سال پیش
1 پاسخ مشاهده

سلام و عرض ادب آقای وکیل سوالی دارم از خدمتتان : چنانچه ازسوی شخص «الف» دعوی ابطال سند انتقالی تنظیمی در دفترخانه اسناد رسمی مابین اشخاص «ب» و «ج» طرح گردد آیا این دعوی به تنهایی قابلیت استماع دارد یا خیر؟ یا اینکه می‌باید دعوی بطلان معامله مابین ب وج نیز که مبنای سند انتقالی است هم به عنوان خواسته توامان در دعوای فوق طرح گردد.؟

فرزانه 1 سال پیش
1 پاسخ مشاهده